نگاشته شده توسط: arashtn53 | سپتامبر 28, 2008

درخواست از مدیران بالاترین

چند وقتی است که در بالاترین اتفاقی افتاده که بهتر است آنرا نافرمانی مدنی نام نهیم. اکثرا از جریان ماوقع مطلع هستند ، منباب یادآوری، بحث از آنجائی آغاز شد که ذیل لینکی در بالاترین یکی از بالادارها در توجیه رای مثبتی که به لینک داد و در جواب اعتراض کاربر فضولباشی به استدلال ارسال کننده لینک به رای مثبت این بالادار عزیز چنین پاسخ داد :

فضولباشی من قبلا تشکر هم ازت کردم. اما داری از آن ور بام می‌افتی. توی این قوانین باید ضمنی برخورد کنی. صرفا به دلیل خوب بودن لینک، می‌تونی یک تذکری بدی. توی قوانین هم ضمنی نوشته که نمی‌خواهد بنویسید عکس.

حال این بند قانون منقول از صفحه قوانین بالاترین به این شرح است:

۲- عنوان و خلاصه آن حتما باید به فارسی باشند. اگر مطلب تصویر یا ویدیویی است لازم نیست که کلمه عکس یا ویدیو را در عنوان بیاورید در عوض نوع محتوا را در گزینه آخر مشخص کنید.

ظاهرا واژه «لازم نیست» باعث همه سوءتفاهم ها شده است. از یک طرف یکی از مدیران بالاترین از این واژه ، ضمنی بودن را استفهام کرده و از سوی دیگر یکی از کاربران با توجه به معنی لازم در لغتنامه دهخدا و با این استدلال که قانون ، قانون است و نباید از آن استنباط پیشنهاد و توصیه کرد ، بر نظر خود پافشاری کرد. که البته موافقین و مخالفینی هم داشت. این مباحثه در بالاتریم (انجمن هوادران بالاترین) هم گشوده شد و در زیر لینک یکی از کاربران (آریو برزن) هم ادامه پیدا کرد و متاسفانه به نقطه مشترکی نرسید. رضا بالادار طی کامنتی دو پهلو هم کاربران معترض را تهدید و هم به نوعی گفته قبلی خود را به نظر شخصی اش و نه نظر رسمی بالاترین تعدیل نمود. ( یکی از بند های صفحه شرایط استفاده از بالاترین ، که به مسئولیت محدود بالاترین اشاره دارد) :

بالاترین این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که عضویت کاربرانی را که مرام‌نامه بالاترین را نقض کنند در هر زمان پایان بخشد. به علاوه بالاترین ممکن است در موارد دیگر که الزاما در مرام‌نامه قید نشده است عضویت را پایان بخشد. …….. نظرات اعضای تیم بالاترین در جایی خارج از بلاگ رسمی بالاترین نظر شخصی آن‌ها است و الزاما مطابق سیاست‌های بالاترین نیست و نباید دیدگاه بالاترین تلقی شود.

با توجه به نقل قولی که رضا در کامنتش از این قسمت آورده فارغ از لحن ناراحت یا عصبانیش در این نظر و نظرهای بعدی، منطقی و بهتر آن است که بخش دوم نوشته را به عوان مطلب مدنظر رضا بپذیریم. یعنی رضا خواسته است بگوید کامنتش در لینک کاربر digitalboy نظر شخص اش بوده نه نظر رسمی بالاترین.

با عدم اقناع معترضین با توجه به سوءاستفاده هائی که از گفته ایشان (رضا) شد و با توجه به کامنت های بعدی وی که به این سوءاستفاده ها و سوتفاهمات دامن زده و نگاه عده ای که سعی در اعمال قوانین در بالاترین داشتند را نوعی «کلونی یارگیری و قانونمداری ظاهری» خواند، چند نفر از کاربران در بخش کامنت ها و همچنین با ارسال چند لینک از بالاترین درخواست کردند تا قوانین فعلی را اصلاح و به شفاف سازی آن بپردازد.(رسمی،تلویحی و به زبان طنز و شوخی)(نمونه : × و × و × و ×)  و به نشانه اعتراض کاربرانی با این استدلال که :باتوجه به ضمنی بودن و مبهم بودن برخی قوانین، لزومی به دادن رای منفی نیست چون ظاهرا محتوا مقدم بر قانون است، اعلام کردند که زین پس از دادن رای منفی پرهیز میکنند ، و چند نفر هم حضورشان را در بالاترین ، محدود به ارسال کامنت نمودند. مطمئنا این دوستان با علم به گفته بالادارها:

…. بالاترین در حد توان‌ش به اعتراضات و خواسته های کاربران توجه می کند. ولی انتظار پاسخگویی بالاترین زیر لینک‌ها و کامنت‌ها را نمی‌تواند برآورده کند و این امکان را ندارد. هدف تیم بالاترین دخالت حداقل در فضای بالاترین است. تیم بالاترین تنها زمانی انتخاب دخالت مستقیم در بالاترین را بررسی می‌کند که درخواست‌های کاربران مختلف در تناقض قرار می‌گیرند……

و اعتقاد شان که بالادارها به اظهار نظر رسمی در قبال این اعتراضات مبادرت میکنند ، تصمیم به این کار گرفتند. ولی هم اکنون 2 هفته از آن زمان میگذرد ولی بالادارها هیچ گونه نظری ،ابلاغ نکردند. وبه نوعی به این درخواست کاربران بی اعتنا بودند. حتی با توجه به اینکه شخصا مشغله کمتری در این چند روز داشتم مرتبا به بلاگ بالاترین سر میزدم و بالاویکی را هم بازدید می کردم. در بالاویکی دو تن از کاربران بنام kargadan و Amirc دست به ویرایش قانون زدند که هنوز هم این تصحیحات اعمال نشده. منم در حد خودم پیشنهاداتی دادم.

ولی این بی توجهی مدیران به خواسته های کاربرانی که به قیمت فحش شنیدن ، برچسب خوردن و … تنها به دلیل اینکه معتقد بودند برای داشتن بالاترینی بهتر، باید قانون را بدون حب و بغض و چشم پوشی و به نحو احسن اجرا کرد کمی غیر منصفانه است. این عده از کاربران نه منتظر سپاس گوئی کسی بودن و نه انتظار فحش شنیدن داشتند، هر کدام از اعضای بالاترین مدتی از زمان و وقت خود را در بالاترین بسر میبرند تا چیزی یاد بگیرند و اگر داشته ای دارند آنرا با دیگران به اشتراک بگذارند.در بالاترین هم رفاقت هست ، هم رقابت در ارسال مطلب. بنابراین آیا انتظار بیهوده ای است که چند نفر خواسته ای از مدیران داشته باشند و آنها اینچنین بی اعتنا به این خواسته تنها سکوتی دلسرد کننده در پیش بگیرند؟!

در این چند روزه شاهد ارسال کامنت هائی بودیم که نتیجه نظرات نابجای برخی است.

نمونه برخی کامنت ها : (1) و (2) و (3) و (4) …. که برخی حتی با وجود علم به تخلفشان بر این رویه اصرار ورزیدند.خواندن کامنت های آخرین نمونه ذکر شده هم خالی از لطف نبوده و صحت گفته های من را تائید میکند.

نمونه برخی لینک هائی که به نظر من بالاترین را در حد فروم های فارسی! (به یاد فیلمفارسی های سابق) تنزل داده. شاید به این دلیل که کاربران جدیدالورودی که با شناسه های متعدد در آن ثبت نام میکنند یا تصور فروم گونه از بالاترین داشته با قصد تبلیغ وبسایت! ، وبلاگ و فروم های دوستانه خود را دارند. این جریان مطمئنا برای بالاترین مانند سم و تنزل دهنده اعتبارش عمل خواهد کرد:

یک عکس فاش شده از احمدی نژآد با یک دختر جوان ایرانی (یک کاربر محترم طی کمتر از 10 ساعت از عضویت 5 لینک از یک وبسایت تبلیغاتی و با عناوین و تیتر های جعلی ، ارسال کرد که خوشبختانه همه هم حذف شدند)

یکی از کاربران من رو تهدید کرد (اگر فهمیدید جریان چیست من رو هم از جهالت رها سازید)

آلت تناسلی مردانه 18+ (ابتدائی ترین اطلاعات راجع به….)

لینک مطلبی که بخاطرش آی دی کلوبم با 19500 بازدید کننده در 10 روز اخیر مسدود شد

به جان مادرم آخرت لامبورگینی

و  ….

با توجه به اینکه در قسمتی از مرامنامه بالاترین:

….با عضویت در بالاترین شما تبدیل به یکی از هزارن مدیر این سایت می‌شوید و می‌توانید محتوای سایت را با رای خود کنترل کنید. پس مسئولیت‌پذیر و حساس به رای خود باشید. فراموش نکنید که هر رای شما به منزله امضای شماست…..

(نتیجه اینکه فعالیت کاربرانی که تا چند روز پیش ، اعمال قانون می کردند هم راستا با مدیران بالاترین و در جهت خواست بالاترین بوده است.)

و در قسمت آخر مرامنامه مرقوم گشته :

…به همین سادگی. از بالاترین لذت ببرید و هر چند وقت یک بار به ما هم بگویید در مورد بالاترین چطور فکر می‌کنید.

من هم اطاعت امر نموده و به این وسیله بار دیگر از بالاترین و مدیران محترمش که تابحال در جواب معترضین سکوت اختیار کردند ولی در یکی دو روز در بخش کامنت ها فعال شدند و رای های منفی هم به لینک های مشکل دار دادند، درخواست میکنم پاسخی در خور به خواسته معترضین بدهند تا همه تکلیفشان را بدانند، اگر قسمتهای مبهم قوانین بالاترین اصلاح و روان نویسی می شود که فبهاالمراد…. اعمال قانون راحت تر انجام میشود و حرف و حدیثی هم اگر بود به نص قوانین ارجاع داده میشود. در غیر اینصورت هم ما و هم دیگران بدانند که نحوه فعالیت یا استفاده شان را از بالاترین به نوعی دیگر تنظیم کنند و همه بدانند که بنا برگفته عزیزی بالاترین را زیاد جدی نگیرند و با آن خودشان را سرگرم کنند.

بنابراین نه تهدیدی در کار است و نه قهر و اعتصابی،درخواست و تقاضائی است که ارائه شد و در انتظار پاسخ.

در غیر اینصورت معترضین هم در کنار خیلی دیگر از کاربران بالاترین از لینک های مناسب استفاده می کنند و لینک های خلاف مقررات را به دیده اغماض نگریسته و در صورتی که از محتوا برخوردار بود ، از محتوایش استفاده میکنند. و بنا به مرقومه مرامنامه از بالاترین لذت می برند.

کاربرانی که با این نوشته و درخواست من موافقند در بخش نظرات این مطلب در اینجا یا بالاترین ، نام کاربری خود را اعلام کنند تا به عنوان امضاء موافقین ، زیر این مطلب آورده شود.

امضاء: arashtn53 و amirreader و amir.etemad و fozolbashi و casper و yekiyedone و hICHKI و ehsanmovafegh و kargadan و Boushveg2 و Conservative و shatot و daeemohsen و Nightmare و pourya و farzad_b67 و Albert و rusiranlover و HillBilly و hooman1381 و

=============================================

لینک مطلب در بالاترین 1

لینک مطلب در بالاترین 2


Responses

 1. آرش جان
  بنظرم آب در هاون کوبیدن است زیرا من بطور شفاف از رضا پرسیدم https://balatarin.com/permlink/2008/9/14/1397206#c-1220612 که آیا منظورش فقط در آن لینک خاص بوده است یا همه لینک ها که در جواب بدون این که پاسخ سوال شفاف من را بدهد از من خواست :»»بگذازید مردم نفس بکشند. این جا را مثل ایران نکنید. «» بنابراین حجت تمام است و مدیریت بالاترین علاقه ای به اجرای قانون و مقررات در سایت ندارد و محیط بی در و پیکر و هر کی هر کی را ترجیح می دهد بنابراین با توجه به این که کاربر خوب و بی سر و صدایی مثل کرگدن هم نظر ما را در ویکی ثبت کرد و با بی اعتنایی روبرو شد دیگر امیدی به بهبود اوضاع نیست و بالاترین بزودی در بهترین حالت یک فروم خوب ایرانی خواهد شد ولی نقطه + این جریانات رو شدن دست سرداران ،دکترها و … پوشالی بود که همگی از غیبت ضغری و کبری برگشته و شادی و هلهله می کنند و حتی رای منفی هم می دهند … عجب …!! و مطمئن هستم که بزودی این سایتی که برایش انقدر زحمت کشیدیم توسط این نابخردان …. به قهقرا خواهد رفت گر چه دیگر اهمیتی هم برایم ندارد .
  ممنون از شما آرش عزیز
  ====================
  * آرش: امیر جان ممنونم از حمایتت. ولی اصلا دوست ندارم پیش بینی شما محقق بشه. ارادتمندم

 2. والا من به این مسئله که چه کسی چه چیزی گفته اشراف ندارم بدعوت یکی از دوستان نظر خودم رو در اینجا قرار می دم.
  ابتدا اینکه قانون یعنی لازم الاجرا . در تعریف فارسی قانون می گن مجموعه بایدها و نبایدها بنابراین هیچ قانونی ضمنی نیست و اونچیزی که ضمنیه بهش قانون نمی گن چون در تضاد با تعریف قانونه
  مطلب دیگه اینه بعضی موقع ها خود قانون (که لازم الاجراست) به مخاطبش حق اختیار می ده برای انجام دادن یا ندادن یک موضوع
  در بالاترین من دیدم که نوشته شده فلان قضیه لازم نیست انجام بشه. دوستان توجه داشته باشند که درسته که لازم در فارسی بمعنی بایده ولی لازم نیست بمعنی نباید نیست بلکه فارسی اش میشه (بایدی نیست) از نظر اصولی لازم نیست نفی لزوم و اثبات اباحه می کنه. اباحه یعنی می تونید انجام بدید می تونید انجام ندید در عربی هم لایلزم یعنی بایدی در کار نیست. یه حساب دو دو تا چهار تاست لازم= باید ، لازم نیست =باید نیست (بعبارت بهتر بایدی نیست)
  برای تقریب به ذهن مثالی میارم.
  در فرمهای ثبت نام سایتها نوشته شده که پر کردن گزینه های ستاره دار لازمه و بی ستاره ها لازم نیست یعنی اگر شما ستاره دارها را پر نکنید ثبت نام انجام نمیشه (باید پر کنید) اما ستاره دارها را لازم نیست پر کنید (بایدی نیست که پر کنید) و اگر پر نکنید هم ثبت نام انجام میشه.

  =============
  *آرش: جناب حوزه! با تشکر از شما. اتفاقا مشکل همین جا است. من و دوستان هم داریم میگیم قانون را شفاف کنید. در صفحه قوانین که نباید پیشنهاد داد.

 3. تو لینک بالاترین کامنتها زیاد بود گفتم اینجا کامنت بزارم
  حوشحال میشم اسم من هم به عنوان امضا کننده جائی نوشته باشه

  =====
  *آرش: ممنون از حمایتتون،اضافه شد

 4. 1. با متن موافقم.
  .
  2. از ماه‌ها پیش به سهم خود تلاش کردم قوانین (نه فقط قانون‌های ارسال لینک) را ویرایش کنم که در بالاویکی موجودست. عملکرد کاربری‌ام هم در دسترس همگان است که – به درست یا غلط- هرگز به لینک یا نظری منفی ندادم؛ اگر پای لینکی تذکر قانونی دادم صرفا جنبه پیشنهاد داشته نه اجبار ولی الان متاسفانه معیارهای کیفی سایت در نظرم روشن نیست و به این دلیل از فعالیت در بالاترین معذورم و وقت بیشتری را در جنگل می‌گذرانم.
  .
  3. برایم قابل درک‌ست که انرژی بالادارها صرف مشکلات فنی و مالی سایت شود و اگر در این موضوع که «قانون، ابزار کنترل کیفیت محتوای سایت است» جدیتی نداشته باشند لزومی ندارد من ِ کاربر «کاسه داغ‌تر از آش» شوم.
  .
  4. کلام آخر این‌که همواره مشوق و پشتیبان تیم بالاترین (مدیران و کاربران) بوده و هستم و معتقدم حرمت امامزاده با متولیش است.
  =======
  *آرش: آقا خیلی ممنونم که ازمون پشتیبانی کردی.خدا خیرت بده. خیلی کوتاه و موجز همه حرف های مارو زدی.

 5. من همانطور که قبلا با حوزه بحث کردم معتقدم این جمله نمی تواند حتی معنی پیشنهادی داشته باشد چرا؟

  بیایید یک بازی با زبان فارسی بکنیم! آن هم جابجا کردن افعال منفی هستش!

  – لازم نیست که کلمه عکس یا ویدیو را در عنوان بیاورید
  – لازم است که کلمه عکس یا ویدیو را در عنوان نیاورید

  قاعدتا در زبان فارسی در معنی جمله نباید تغییر پیش آمده باشد! نمیدونم الان تفسیر مشابه ای به ذهن دوستان می آید؟

 6. سلامون عليكم
  والله من دو روزه نميتونم كامنت بذارم تو بالاترين يا راي بدم كه بزودي حل ميشه انشالله … لطف كنيد اگه امكان داره اسم منم بذارين 🙂

  ===========
  آرش: وعلیکم السلام. استاد چشم مارا روشن نمودید. اطاعت امر گشت.

 7. درود بر آرش نازنین!

  من هم با متن موافقم. هر چند که بعید می دونم با این سیاستی که بالادارها در پیش گرفتند این تلاش مثبت تو نتیجه ای بده ولی به قول قدیمی ها » کاچی به از هیچی »
  نمونه این رو میتونی در حذف موضوع داغی که امیر اعتماد پیشنهاد داده بود ببینی!( این در حالی است که موضوع کم اهمیت خودروهای تازه در خیابان‌های ایران و کرکری های قرمز و آبی در صدر قرار دارن!)

 8. آرش جان ممنون از زحمتی که برای تهیه این متن کشیدی. خیلی خوب و جامع بود. لطفا اسم من رو به هم به عنوان حمایت‌کننده از این درخواست اضافه کن.

  =====
  آرش: ممنون فرزاد جان.اطاعت امر

 9. سلام برادر
  با اینکه اطمینان 99.99 درصدی دارم که اتفاقی نخواهد افتاد ولی به خاطر اون 0.01 درصد، لطف کنید اسم من رو هم اضافه کنید.
  همونجوری که کرگدن گفت حرمت امامزداه رو باید متولیش نگه دارد….
  البته سنگ ول شده کم کم داره به انتهای دره میرسه و من از رضاخان بالادار واقعا تشکر می کنم و هیچوقت این تجربه رو فراموش نمی کنم …..

  =====
  آرش: ممنون حامد جان.انشاءالله اینطور نیست که شما میفرمائید.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

دسته‌ها

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: